top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraBiuro rachunkowo-księgowe Welten

Cyberbezpieczeństwo w pracy: czy używasz tego samego hasła wielokrotnie?

W erze cyfrowej, w której przewijają się setki haseł do różnych systemów i aplikacji, używanie tego samego hasła w różnych miejscach może wydawać się wygodnym rozwiązaniem. Jednak jest to praktyka nie tylko niebezpieczna, ale także ryzykowna z punktu widzenia bezpieczeństwa firmowego.Hasła są często pierwszą linią obrony przed nieuprawnionym dostępem do systemów i danych firmy. Jeśli hasło jest słabe lub stało się znane osobom trzecim, ryzyko ataku hakerskiego wzrasta znacząco. Jeśli hasło zostanie skompromitowane w jednym miejscu, potencjalny atakujący może próbować wykorzystać je w innych systemach, do których użytkownik ma dostęp. Oznacza to, że w razie wycieku haseł z jednego źródła, cała infrastruktura firmowa jest zagrożona.

Według raportu dostawcy oprogramowania do zarządzania hasłami „Bitwarden”, mimo faktu, że 84% firm korzysta z menedżerów haseł, to 54% respondentów zapisuje je w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej ok. 90% pracowników wykorzystuje te same hasła wielokrotnie na różnych platformach (co 10-ty pracownik nawet w ponad 15 serwisach). Takie przykłady zachowań zwiększają ryzyko skutecznego cyberataku.

Aby zabezpieczyć swoją firmę i uniknąć ryzyka związanego z używaniem tego samego hasła w różnych systemach, warto wdrożyć w życie kilka wskazówek: 1. Menedżer haseł: menedżer haseł pozwala na przechowywanie i zarządzanie unikalnymi hasłami do różnych systemów. Jest to wygodne i zwiększa bezpieczeństwo.

2. Silne hasła: kluczowe jest wypracowanie umiejętności tworzenia silnych haseł, zawierających kombinacje liter, cyfr i znaków specjalnych.

3. Monitorowanie aktywności: regularnie monitorowanie aktywności w systemach firmy, pomoże wykrywać nieautoryzowany dostęp i podejrzane zachowania.

4. Regularna zmiana haseł: regularna zmiana haseł, zwłaszcza do kluczowych systemów, służy zabezpieczeniem przed cyberatakami.

Podsumowując, używanie tego samego hasła w różnych systemach pracy jest niewłaściwą praktyką, która naraża firmę na ryzyko utraty danych i naruszenia bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo powinno być priorytetem, dlatego warto inwestować w narzędzia i szkolenia, które pomogą w zarządzaniu hasłami w sposób bezpieczny i efektywny. Warto pamiętać, że koszty utraty danych i reputacji firmy w przypadku ataku hakerskiego mogą być ogromne.

Comments


bottom of page