top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraBiuro rachunkowo-księgowe Welten

Krajowy System e-Faktur (KSeF) w Polsce: Przejście w cyfrową przyszłość rozliczeń podatkowych


Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest narzędziem cyfrowym, które ma na celu ułatwienie i usprawnienie procesu wystawiania, przesyłania oraz przechowywania faktur elektronicznych. Głównym założeniem powstania systemu jest dążenie do obniżenia kosztów, zwiększenia efektywności oraz ograniczenia biurokracji w dziedzinie rozliczeń podatkowych.

Od 1 lipca 2024 r. Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkową metodą wystawiania faktur w relacjach między przedsiębiorcami na terenie całego kraju i najpierw obejmie czynnych podatników VAT. Dla małych i średnich przedsiębiorców zwolnionych z VAT korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe później - od 1 stycznia 2025 r. Obecnie KSeF jest systemem dobrowolnym i korzystają z niego firmy, które w ten sposób chcą się przygotować do wprowadzenia obowiązku fakturowania przez KSeF. 1 września 2023 r. zacznie obowiązywać druga wersja struktury e-Faktury, która będzie niezmienna aż do okresu wdrożenia docelowego rozwiązania. Zasadniczo duża część przedsiębiorców czekała z integracją z KSeF do momentu udostępnienia zapowiadanej drugiej wersji struktury” – informuje Ministerstwo Finansów.

Czy w związku z wejściem w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur jest również konieczność przejścia z papierowego obiegu faktur wyłącznie na obieg elektroniczny? Nie ma obowiązku, by faktury wystawione lub otrzymane za pomocą KSeF pozostały wyłącznie w formie elektronicznej. Nie ma przeszkód prawnych, by osoba zainteresowana mogła np. zapisać na urządzeniu albo wydrukować te faktury przed zaksięgowaniem.


Zachętą do dobrowolnego korzystania przez przedsiębiorców z Krajowego Systemu e-Faktur jest możliwość otrzymania zwrotu VAT o 20 dni szybciej, czyli w terminie 40 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej, a nie jak dotychczas w terminie 60-dniowym.

Comentários


bottom of page